VS-40TPS16PBF
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
VS-40TPS16PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.85 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 35 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-247AC
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 55 A
Voltage - Off State : 1.6 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Package / Case : TO-247-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : 40TPS16
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 500A @ 50Hz
Description : SCR 1.6KV 55A TO247AC
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 1.6 kV 55 A Standard Recovery Through Hole TO-247AC